Звуково оръжие
Звуково и ултразвуково оръжие (USW[1]) са типове неконвенционално, несмъртоносно оръжие, които биват различни разновидности, като общото между тях е, че използват звук (ултразвук, а също така и инфразвук), за да причиняват вреда и/или нараняване, с крайна цел да се неутрализира противника. Този тип оръжия (далекодействащо акустично устройство на английски: long-range acoustic device, LRAD) са на въоръжение в ограничена употреба във военните и полицейски сили на САЩ и други страни и все още са в проучвателна и изследователска фаза на тяхното разработване[2]. Някои такива оръжия са описани в научната фантастика или комиксите (напр. Батман: Анимационният сериал, 1992).
Тези устройства[3] са описвани като звукови куршуми, звукови гранати, звукови мини или звукови оръдия (звуковите оръдия са най-големите по размер такива оръжия, като в началото са правени разработки на акустични автомати (буквалният превод от английски може да е и топове – от acoustic cannon). Някои от тях действат чрез фокусиран „сноп“ от звукови вълни, докато други използват широко звуково поле.
Влияние върху организма
[редактиране | редактиране на кода]Използването на звуково или ултразвуково оръжие върху индивидите причинява аудиторни промени, промяна във виброактивната чувствителност, мускулни контракции, увреждания на вътрешните органи и тъкани, сърдечносъдови поражения – включително масирани кръвоизливи, „ефекти“ върху централната нервна система, вътрешното ухо, вестибуларния апарат, гръдния кош и тъкани на белия дроб (конкретно в случаи, в които енергията на звуковата вълна е насочена към органите и гръдния кош)[4].
Обикновено симптомите са:
- силно главоболие[5]
- дезориентация
- загуба на паметта[6]
Освен че могат да предизвикват психологически ефект: страх, безпокойство и депресия, подобни звукови оръжия могат да бъдат използвани с цел „задушаване“ или възпрепятстване на дишането при използване, както и в определен период от време след това (разработки на Raytheon (2011)). Това се дължи на потенциалните вреди, които тези оръжия принципно оказват на респираторния тракт[7]. Макар и да не засягат слуховия апарат, този подтип нискочестотни звукови оръжия въздействат върху дихателния апарат чрез резонанс и могат да предизвикат задушаване или припадък поради липса на кислород, достигащ до мозъка[7]. Целта на този тип оръдия е да се използват предимно при масови безредици.
История
[редактиране | редактиране на кода]Възможно е за първи път звуково оръжие да е използвано още в древността – „древните евреи са първите воини, постигнали победа с разрушителната сила на звуковите вълни“, „крепостните стени на Йерихон се сринали на прах под мощните тръби на израилтяните“ [6], като остава спорен въпросът, дали технологиите от съответната епоха са позволявали неговото конструиране. В Германия през 1944 г. е тествано звуково оръдие, работещо със смес от метан и кислород (на немски: Schallkanone; на английски: Sound Cannon), конструирано от Рихард Валаушек (на немски: Richard Wallauschek).
Разработка и изследвания
[редактиране | редактиране на кода]Разработката на модерни звукови и акустични оръжия започва (според официални данни) около 2002 под названието „звуков куршум“ [5], като вероятно първата употреба на термина „звуков куршум“ е от хърватската музикална група The Bambi Molesters в техния албум от 2001 Sonic Bullets: 13 from the Hip. Изследванията са провеждани върху популации от мишки [4], но през 2007 е обсъждано и тестването върху хора [8].
Звуковото оръжие може да използва насочен лъч, като с два ултразвукови сигнала се произвежда звук само когато достигнат мишената, тоест звукът може да не се чува от използващия т.нар. звуково оръжие [5]. Техническият принцип на работа е изваждане на две звукови (механични, не електромагнитни) вълни, с близка, но различна честота, като се получава „трептене“ – трета по-ниска честота.
Освен употребата на единично звуково оръдие, напоследък се използва и свързването на такива оръдия „в мрежа“, така че група от такива оръдия да действат върху определена целева площ, синхронизирано, тази площ може да е от стотици метри, и с това действие да постигат синхронизиран целеви резултат върху цялата област, включително живеещите в нея.
Свързани разработки са тези за лазерни плазмени и енергийно насочени оръдия, които също могат да произвеждат и имат ефекта на звуково оръжие [4].
Употреба
[редактиране | редактиране на кода]Оръдие LRAD е прицелено към протестиращите по време на Националния конгрес на републиканците, САЩ, 2004 в Ню Йорк[9], но не е използвано.
LRAD за първи път са използвани в САЩ от полицията в Питсбърг срещу протестиращи на срещата на Г-20, септември 2009[10][11].
На 18 август 2014 г. полицията в Сейнт Луис използва LRAD срещу демонстранти, протестиращи срещу убийството на Майкъл Браун във Фъргюсън, Мисури[12] При пряко предаване от Фъргюсън на 18 август, репортерът Майк Тобин коментира, че оръжието „Няма за цел да прави хората инвалиди. Просто е шумно и дразнещо, и те кара да разбереш, че идва нещо голямо и официално, и че това се случва сега.“[13] По-късно Амнести Интернешънъл критикува използването на LRAD оръдие срещу протестиращи или членове на тяхната делегация във Фъргюсън, които „са съобщили за чувство на гадене от звука“ и че „оръжията LRAD могат да представляват сериозен риск за здравето, вариращ от временна болка и загуба на равновесие или слуха до трайно увреждане на слуха.“[14]
В Балтимор, САЩ на 29 април 2015 са използвани модернизирани LRAD устройства[15].
Страни използващи LRAD
[редактиране | редактиране на кода]- Азербайджан: азербайджанска полиция [16]
- Бразилия
- Сингапур: военни сили
- Тайланд
- Грузия
- Хондурас
- Хонконг: полицейски тактически части
- Индия: полиция
- Израел: Министерство на отбраната
- Полша: полиция
- Великобритания: Министерство на отбраната, „The O2“
- САЩ: множество полицейски управления и американската армия
- Испания: полицията в Каталуния [17]
- Япония
- Виетнам: използва се на борда на кораби клас DN-2000 от бреговата охрана
- Канада: множество полицейски управления.[18]
Вижте също
[редактиране | редактиране на кода]Източници
[редактиране | редактиране на кода]Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Sonic weapon и страницата Long Range Acoustic Device в Уикипедия на английски и английски език. Оригиналните текстове, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за творби, създадени преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналните страници тук и тук, за да видите списъка на техните съавтори.
ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни. |
- ↑ UltraSonic Weapon
- ↑ Разликата между LRAD 500 например и по-следващите модели е, че LRAD 500 има формата на „звуков прожектор“, докато по-новите модели все повече наподобяват значителна по размер тонколона. Освен че е по-мобилна и с по-голяма мощност и на пръв поглед да изглежда като масивен звуков усилвател за неприятни по височина (децибели) съобщения, тя всъщност има и характеристики на „ударна енергийна вълна“, предизвикваща резонанс при стойности, които да „неутрализират“ целта, дали чрез нервна парализа или блокаж на респираторната функция, ултра или инфразвук при децибели в пъти над бариерата на болка, и т.н.
- ↑ Често тези устройства са наричани оръжия, поради факта че дори наглед прости устройства, придобиват функционалността на оръжия
- ↑ а б в ((en)) TERROR with Directed Energy Weapon on Single Woman in N. Carolina, USA Архив на оригинала от 2015-05-19 в Wayback Machine., 18 юни 2014
- ↑ а б в ((en)) Sound to make an army flee, 24 юни 2002
- ↑ а б Петър Димитров, Новите оръжия НЕ носят смърт
- ↑ а б Raytheon vs. Democracy: New 'Crowd-control' Weapon Could 'Hinder Breathing', 18 декември 2011
- ↑ Acoustic weapon, Wired, декември 2007
- ↑ ((en)) ABC News. Technology & Science. 25 август 2004. Amanda Onion. RNC to Feature Unusual Forms of Sound: Unusual Forms of Sound to Emanate From RNC
- ↑ ((en)) Protesters Are Met by Tear Gas at G-20 Conference – NYTimes.com
- ↑ ((en)) LRAD used in residential neighborhood in Pittsburgh, Pa during the G20 summit
- ↑ ((en)) St Louis alderman says police pulled him out of car
- ↑ ((en)) Видео (2'45" – 3'10")[неработеща препратка]
- ↑ ((en)) On the Streets of America: Human Rights Abuses in Ferguson // Amnesty International. Посетен на 25 октомври 2014.
- ↑ Protests in Baltimore After Funeral Held For Baltimore Man Who Died While In Police Custody, Getty Images
- ↑ This Pain-Inducing Acoustic Device Used to Control Crowds in Azerbaijan Might Be U.S.-Made, 14 март 2013
- ↑ ((es)) El Diario: News: Los mossos utilizan un cañón de sonido para dispersar a los manifestantes en Barcelona
- ↑ ((en)) www.lapresse.ca